بلاگ

مکانیزم صندلی اداری

مکانیزم صندلی اداری - قصر چوب

امروزه تقریبا تمامی صندلی های گردان قابلیت هایی نظیر تنظیم ارتفاع، تغیر زاویه پشتی، چرخیدن و حتی تبدیل به حالت گهواره ای یا استراحت را دارند. بخشی از این امکانات مربوط به مکانیزم صندلی اداری می شوند.
مکانیزم یا مکانیسم صندلی (Mechanism) به همان معنای عمومی این کلمه باز میگردد. مجموعه ای از قطعات که ساختاری مکانیکی را تشکیل می دهند.
مکانیسم صندلی نیز مجموعه ای از قطعات سرهم شده است که هم عامل اتصال جک صندلی به نشیمن صندلی است و هم کارهایی مانند تغییر زاویه پشتی و نشیمن، بالا و پایین شدن جک، قفل شدن در زاویه های مختلف و … از طریق آن مدیریت می شود.

در ادامه این مقاله قصر چوب به معرفی اجزا و انواع مکانیزم صندلی اداری می پردازیم. با ما همراه باشید.

قطعات و اجزاء مكانيزم صندلی اداری

۱- محل نصب جک صندلی: مهم ترين وظيفه يك مكانيزم، فراهم كردن امكان اتصال جك صندلی به نشيمن است، به طوري كه حركت عمودي و گردشي نشيمن توسط جك صندلی تضمين شود.

جک صندلی - قصر چوب

از يك طرف جك صندلی در محل خود روي مكانيزم نصب مي شود و از طرف ديگر، نشيمن به مكانيزم بسته مي شود و بدين ترتيب، ارتباط بين جك و نشيمن برقرار مي شود
۲- شيارهاي نصب نشيمن: به عنوان شاسي صندلي، مكانيزم مي بايست شيارهايي براي مونتاژ و نصب نشيمن – معمولا بوسيله پيچ و خار – داشته باشد.

اين شيارها، معمولا به شكل سوراخ لوبيايي شكل هستند و فاصله مركز تا مركز آنها در انواع مختلف مكانيزم ممكن است متفاوت باشد. در انتخاب نوع مكانيزم، حتما بايد به اين ابعاد و فاصله سوراخ هاي نشيمن توجه شود.
۳- دسته جک : اين اهرم امكان تحريك ضامن دسته جک و تنظيم ارتفاع صندلي توسط شخص را فراهم مي آورد.
۴- اهرم قفل مكانيزم: اهرم قفل وظيفه دارد قفل مكانيزم را فعال يا غيرفعال كند، به صورتي كه حركت زاويه اي نشيمن نسبت به افق تحت كنترل باشد.

صندلی اداری - قصر چوب

۵- قاب و فنر : قاب و فنر معمولا يك فنر قرار دارد كه با حركت قاب و فنر مي توان سختي را تنظيم كرد. اين فنر وظيفه تنظيم روان بودن و يا سختي حركت پشتي صندلي را بر عهده دارد.
۶- اهرم تنظيم فنر: در بعضي از مكانيزم ها به جاي استكاني، از اهرم مجزايي براي تنظيم سختي فنر استفاده مي شود.
۷- براكت: اين قطعه ويژه مكانيزم هاي سينكرون مي باشد و پشتي صندلي به آن متصل مي شود. اين قطعه، يكي از وجوه اصلي تمايز بين مكانيزم هاي تيلت و سينك است.

انواع مکانیزم صندلی اداری

مکانیزم L

مکانیزم L به آن مکانیزم هایی گفته می شود که تنها باعث حرکت پشتی صندلی شده و نشیمن در این مکانیزم ها ثابت هستند. این مکانیزم از معمولاً از دو بخش اصلی شامل کفی و ستون L شکل تشکیل شده است.

در این مکانیسم پشتی حول یک محور تا زاویه مشخصی خم شده و بواسطه فنر به حالت اول باز می گردد.

 

اين نوع مكانيزم بيشتر براي صندلي هاي صنعتي، آزمايشگاهي و كارشناسي استفاده مي شود. از نكات اين مكانيزم اين است كه به دليل ساختار ويژه آن، مي توان آن را هميشه مكانيزم سينك در نظر گرفت.

مکانیزم تیلت (Tilt) یا بدون براکت

مکانیزم تیلت همانطور که از نام آن که به معنی «کج شدن» است پیداست باعث حرکت همزمان پشتی و نشیمن جهت قرار گیری در حالت استراحت کاربر می شود.
در صندلی هایی که از مکانیزم تیلتی برخوردارند نشیمن و پشتی باید بصورت یک تکه در نظر گرفته شوند . در تمامی این مکانیزم ها اهرمی برای قفل شدن مکانیزم در حالات مختلف فراهم می آورد.

مکانیزم صندلی اداری - قصر چوب
فنر قرار داده شده در این مکانیزم با سفت و شل شدن حرکت نشیمن و پشتی را سفت یا نرم می کند.

مکانیزم سینکرون (Synchronise) یا براکت دار

 در این نوع مکانیزم که نوع پیشرفته تری نسبت به مکانیزم تیلت می باشد، به جای یک دسته دارای دو دسته ی قابل تنظیم و قفل پشتی در قسمت های مختلف می باشد (حالت استراحت).

نوع مدرن تری از این مکانیزم وجود دارد که به مکانیسم اتوبوسی نیز معروف است که دارای دسته ای متفاوت و به شکل زین دوچرخه می باشد که به هنگام نشستن، فشار بر مکانیسم وارد شده است و شخص احساس راحتی می کند.

 

مقالات مرتبط

ویژگی تنش شیب صندلی اداری چیست؟

صندلی اداری پنوماتیک چیست؟

چگونه بهترین صندلی ارگونومیک اداری را بخریم؟

بهترین متریال برای ساخت یک صندلی اداری چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *